Fitvit.cz » Cvičení » Proč nemá význam zvedat maximum

Proč nemá význam zvedat maximum

Jestliže nejsme silový sportovec, jako je vzpěrač, trojbojař nebo jakýkoliv jiný sportovec, který potřebuje pro svůj sport dosahovat maximální výkon v jednom opakování, pak nemá absolutně žádný význam opakovaně zkoušet maximální výkon v síle. Nemá to moc velký význam na celkovou sílu a už vůbec s tím nedosáhneme svalového růstu ani svalové vytrvalosti.

Naopak má význam držet se rozmezí mezi 6 – 10 opakováními, nejvýše pak 12. 6 - 12 opakování totiž dovolí zvedat 70 - 80 % maxima, a z toho důvodu jsou pro růst svalů nejvhodnější. Aby to ale nebylo tak jednotvárné, tak úplně nejlepší je střídat lehčí tréninky s těžšími a rozvíjet všechna svalová vlákna. Říká se tomu periodizace a díky tomu připravíme tělo na určitý cíl. Navíc tím předejdeme stereotypu, kdy může stále stejný cvičební plán začít nudit. Díky periodizaci předcházíme stagnaci a také přetrénování.

Jak se zvedá síla sportovce, pak i maximální počet opakování pro růst svalů se o trochu snižuje. Jak je to možné? Je to dáno tím, že u silnějších a zkušenějších sportovců se o něco sníží počet opakování, které je schopen udělat se 70 – 80 % váhy svého maxima. Proto pokud jsme zkušenější a silnější, budeme pravděpodobně více těžit ze sérií s počtem opakování blížící se 6 – 8, zatímco začátečníci mohou profitovat i z vyššího počtu opakování.

Pokud je ale cílem budování svalů a tvarování postavy, pak vždy platí, že maximální výkon je spíše rizikový. Při takovém výkonu se lze lehce zranit, nedosáhneme svalového růstu ani vytrvalosti. Dokonce i síla se zlepší s více než 1 opakováním v sérii. Maximální výkon má pak význam pouze pro soutěž a nebo své ego, kdy si můžeme říci, že jsme dosáhli nějakého výkonu. Mnohem přínosnější, a to i pro silové sportovce je zaměřit se na periodizaci tréninku, kde se zaměřujeme na jednotlivé schopnosti těla, od vytrvalosti, přes svalový objem, sílu, výbušnost, spalování tuků až po regenerační období.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Nejčastější chyba před tréninkem

» Nadváha není normální

» Dlouhodobý růst

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt