Fitvit.cz » Cvičení » Hudba při sportování

Hudba při sportování

Přemýšlíte, jak ještě zdokonalit a vylepšit své tréninky a zvýšit tak svou výkonnost a motivaci? Zkuste si s sebou nosit přehrávač se svojí oblíbenou hudbou.

Nevýhodou ve fitcentru může být puštěná hudba, která zrovna nepatří k vaší oblíbené. To může negativně ovlivnit váš trénink. Problémem také může být, pokud cvičíte se sparing partnerem. V tom případě je nevhodné mít na uších sluchátka, které neumožní naslouchat, co tréninkový partner potřebuje (např. dopomoc při vynuceném opakování).

Pokud však cvičíte sami, nebo nemusíte během sportování s nikým komunikovat, poslouchání hudby z přehrávače prostřednictvím sluchátek vám nic nebrání. Hudba zvolená dle oblíbeného žánru vás dokáže udržet v koncentraci. Někdo se dokáže vyhecovat při rocku, jiní dají přednost rytmické taneční hudbě. Asi se shodneme, že pomalé písně nejsou pro sport to pravé ořechové.

Rušivé vnější vlivy, jako diskuse lidí, kteří nepřišli do fitcentra cvičit, ale popovídat si nebo hlasitá hudba, která vám vůbec nevyhovuje, či hlasité zvuky z ulice mohou snížit množství odvedené práce při tréninku. Je také známo, že nepřiměřený a hlavně nepříjemný hluk má negativní vliv jak na výkonnost, tak i na koncentraci.

Hudba ve sluchátkách nikomu nevadí a vás dokáže přinutit k lepším výkonům, což znamená lepší výsledky při vašem snažení o zlepšení postavy. Nejvhodnější je zvolit si výběr oblíbených písní od různých interpretů, pochopitelně těch rychlejších a navozujících pocit síly a dynamiky. Problémem již ani není s výběrem přístroje pro přehrávání. Vždyť v dnešní digitální době se vhodný mp3 přehrávač vejde do kapsy a sluchátka jsou takové velikosti, že pomalu ani nikdo nepostřehne, že posloucháte hudbu.

Nezapomínejme však na skutečnost, že příliš mnoho hluku je zdraví škodlivé. To pochopitelně platí i o hudbě, kterou posloucháte ve sluchátkách ze svého přehrávače, pokud ji máte puštěnou příliš hlasitě. Nadměrně hlučné prostředí by mohlo mít závažné důsledky nejen pro váš sluch, ale mohl by mít dokonce negativní účinky na kardiovaskulární systém, či způsobovat zvýšený krevní tlak nebo poruchy spánku. Je proto vhodné si nastavit přehrávač na hlasitost, která vás sice povzbudí při tréninku, ale neměla by škodit vašemu zdraví. Nebezpečné jsou hodnoty okolo 100 dB a více, ale negativní vliv mají dokonce hodnoty již od 65 dB.

Dokážete-li během tréninku udělat o pár opakování více, uběhnout větší vzdálenost či zlepšit výkonnost díky hudbě, kterou posloucháte, má tento doplněk při cvičení význam. Že jste ještě účinky hudby na cvičení nezkoušeli? Tak vzhůru do toho. Možná vás právě tento impuls posune výkonnostně opět o stupeň výše.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Cvičení - posilování - jak začít

» Tréninkový plán

» Rozcvičení před tréninkem

» Cheating - oklamání

» Tréninkový deník

» Série

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt