Fitvit.cz » Cvičení » Kdy cvičit - ráno nebo večer

Kdy cvičit - ráno nebo večer

Abychom se zlepšovali v oblasti formování postavy, musíme pravidelně cvičit. Otázkou pak zůstává, v jakou denní dobu trénovat, zda ráno či na večer. Popravdě řečeno většina lidí musí brát v úvahu svůj pracovní režim, a tak je vetšinou volba jednoznačná, a to po pracovní době, což bude pro někoho v ranních hodinách, pro jiné pak večer a někdo stíhá odcvičit v polední pauze.

Když vezmeme v úvahu především praktickou stránku věci, zjistíme, že ráno a v poledne máme v posilovně znatelně méně lidí, což je pro hladký a účinný trénink zcela nepochybně velké plus. Jestliže cvičíme v soukromé posilovně doma, máme ohledně času volnou ruku a lze si určit čas vhodný pro konkrétní osobu, aby byl trénink co nejúčinnější. Pokud bychom se však chtěli podívat na problém podrobněji, zjistíme, že tělo opravdu reaguje na určité podměty v různých částech dne.

Význam biorytmů pro jednotlivce

V první řadě je vhodné si rozdělit lidi na dva typy s odlišným nastavením biorytmů. Ti první jsou schopni ráno bez problému vstát a může jim trénink ráno připadat jednodušší a účinější a naproti tomu jim pak večer dochází síly a jsou již unaveni. Lidé, kteří jsou zvyklí spát později a ráno si přispat, budou naopak proti jakémukoliv pohybu ráno a pro ně pak bude ten pravý čas v pozdějších odpoledních hodinách. Takový rozvrh si však musí každý navrhnout sám. Vědci ale zjistili, že spánek mezi 22 hodinou večerní a 6 hodinou ranní je z hlediska regenerace neúčinnější. Ale povídejte to lidem, kteří prostě nejsou schopni usnou dříve a spí do osmé či deváté hodiny. Příklad opět ukazuje lidskou originalitu a individualitu.

Zajímavě vypadá i další zjištění vědců. Při ranním cvičení jsme více náchylní k infekcím než když trénujeme večer. Pokud se potýkáme s častými infekcemi, možná by to mohlo mít souvislost, protože dle vědců je imunita večer silnější.

Některé vlivy lze využít při individuálním plánování, kdy cvičit

Ohledně načasování tréninku a budování hmoty zde máme další zajímavosti. Například ráno máme nižší teplotu což může znamenat vyšší nebezpečí zranění při nedodržení zásady o rozcvičení, ale výhodnější je vyšší hodnota testosteronu a nižší kortizolu, což se může zdát lepší na budování hmoty.

Na počátku dne jsou záda více stabilní, což souvisí s lepší funkcí obratlů, která se však po celodenním zatížení v pozdějších hodinách zhoršuje. Na jednu stranu tedy výhoda, ale a to více se musí dbát na rozcvičení, jelikož organismus má v brzkých hodinách nižší teplotu.

Co se týká síly, tak některé doporučení směřují spíše pro aktivitu navečer, ale jiné ukazují, že je prakticky jedno, kdy se ji snažíme zlepšit. Naopak při večerním tréninku se ukázal příznivější efekt na odbourávání tuku. Kardio po posilování může negativně ovlivnit nárůst hmoty, ale je naopak výhodné pro spalování tuků.

Když potřebujeme odcvičit aerobní část a posilování v jedné jednotce a budujeme hmotu, dokonce se v některých případech doporučuje zařadit kardio jako první, protože po tréninku působí na rozpad bílkovin a snižuje působení posilování na růst svalů. Zařazení delšího aerobního zatížení před posilováním je však velmi rozporuplné a pravděpodobně po něm bude posilování o hodně méně účinnější. Při budování svalů lze označit výhodnější oddělení aerobní části a posilování do samostatných jednotek a dnů.

Vyberte si svůj čas

Abychom se však vrátili k tématu kdy cvičit, nejčastěji se uvádějí dva časy. První nastává od sedmé do deváté hodiny ráno a druhý pak odpoledne mezi 17 – 19 hodinou. Pokud se ani jeden časový blok někomu nehodí, není to žádná tragedie, protože se musíme držet pravidla vykonávat alespoň nějakou aktivitu a v případě časové nouze bude prakticky jedno, v jaký čas cvičíme. Upřednostníme raději pravidelnost a soustavnost a nezůstat úplně nečinný.

Chyby vedou ke ztrátě svalů nebo k nárůstu tuku

Pokud trénujeme ráno, obvykle máme potíž s časem. Když je doba před tréninkem příliš krátká po probuzení, není možné využít běžné jídlo, ale pouze rychle stravitelné, aby neovlivnilo účinnost tréninku. K tomu slouží syrovátkové proteiny a také trochu sacharidů, ovšem komplexních, které nezvýší před tréninkem hladinu inzulínu. Nemělo by se cvičit nalačno kvůli zamezení odbourávání svalových bílkovin a nedostatku energie potřebné pro trénink. Večer pak může při pozdějším tréninku a chybné stravě dojít k nárůstu podkožního tuku, proto je vhodné dbát na omezený příjem rychlých sacharidů pouze pro nastartování regenerace a spuštění syntézy bílkovin do hodiny po tréninku. Nutností musí být nejen koordinace v cvičení, ale i s přísunem správné stravy v pravý čas.

Při práci na směny dochází k největším kompromisům ohledně času určenému k tréninku. Mnozí se budou potýkat s únavou, nespavostí, nepravidelnou dobou pro všechny činnosti. Dá se tedy říci, že lidé pracující na směny nemají vůbec jednoduchou volbu, kdy trénovat. Vzhledem k těmto vlivům je vhodnější nalézt si zaměstnání, které umožní lepší podmínky pro sportování i regeneraci.

Navzdory výzkumům bychom v první řadě měli naslouchat signálům a reakcím vlastního těla, protože ať se to někomu líbí či nikoliv, každý člověk je originál a bude i odlišně a individuálně reagovat.

Když něco funguje, neměňte to

Když jsme ve svém snažení úspěšní, pak nemá význam měnit něco, co nám funguje, vyhovuje z hlediska rozložení denní doby a umožňuje žít podle stylu fitness. Nejdůležitější je, jak se cítíme a zdali nás trénink baví. Pak nemusí být podstatné, zdali si svou dávku cvičení naordinujeme ráno nebo večer. Rozdíl však může být u lidí, kteří usilují o co nejvyšší výkon a mají možnost na výběr, v jakou denní dobu trénink zařadit. Zde pak pomůže nám známý tréninkový deník, který napoví dle zaznamenaných výsledků, která doba je pro konkrétní osobu ta nejlepší.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Cvičení - posilování - jak začít

» Základ správné výživy

» Co dělat mezi sériemi a vylepšit tak trénink

» Jak často cvičit

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt