Fitvit.cz » Fitness tipy » Opravdu je potřeba držet přísnou dietu?

Opravdu je potřeba držet přísnou dietu?

Mnoho lidí se bojí cvičení z toho důvodu, protože si myslí, že musí držet nějakou speciální dietu, nebo že je to bude omezovat v běžném životě, na který jsou zvyklí. To ale není vůbec pravda. Samozřejmě pro výsledky k nějaké úpravě stravy většinou musí dojít, ale to neznamená, že se musíme vzdát některých potravin. Kdo by si občas nechtěl dát například čokoládu nebo zmrzlinu?

Zcela rozdílné je, když se nějaký kulturista nebo fitness závodnice připravují na závody. V takovém případě se strava závodníků úplně liší od té běžné. To se ale drtivé většiny lidí vůbec netýká, a tak je jen nutné držet přísun tzv. nevhodných potravin v normě.

Naopak pro povzbuzení metabolismu se přímo doporučuje v určitém intervalu, například jednou za 5 – 10 dnů, jíst co chci a povzbudit tak například spalování tuků. Je známo, že pokud se snažíme spalovat tuk a příliš omezujeme kalorie, tělo se tomuto úbytku přizpůsobí a naopak začne s tukem šetřit, takže se zpomalí metabolismus. A právě pro jeho povzbuzení se doporučuje v určité dny povolit ve stravě i potraviny, které nám chutnají a normálně se jim snažíme vyhnout. Další výhodou povzbuzení metabolismu volnějším režimem ve stravě je produkce leptinu. Když je jeho hladina nízká, máme pomalejší metabolismus a tělo navíc bude reagovat větším pocitem hladu. Z toho důvodu je výhodnější povzbudit produkci leptinu volnějším režimem ve stravě buď v určité dny, nebo pokud si to můžeme dovolit, třeba každý den jedním volnějším jídlem. Záleží na individuální reakci našeho těla a schopnost si s příjmem jinak nevhodného jídla poradit.

Kdo už je více zkušený a zná reakce svého těla, může si dovolit mnohem více ve své stravě, a přitom nemusí vůbec nabírat tuk. Každý má tyto omezení individuální a někdo si může dovolit více a jiní lidé naopak méně. Můžeme si například zkusit jíst celý den podle požadavků na životní styl fitness a v jednom jídle za den si dopřát co chceme. Jestliže se udržujeme ve formě, máme dostatek svalové hmoty, která je sama o sobě jedním z nejsilnějších spalovačů přebytečných kalorií a zrychluje metabolismus, pak s největší pravděpodobností si naše tělo s jedním jídlem, kdy si dáme prakticky cokoliv, dokáže poradit a tuk nebudeme nabírat.

Ideální stav pro fitness postavu je nejprve ji vybudovat a potom už bez problému postavu udržujeme pravidelným tréninkem a vyváženou stravou, kde není problém sníst v omezeném množství všechno. Pokud dodržíme rovnováhu příjem a výdej energie, udržujeme tělo ve formě a dbáme na dostatek regenerace a spánku, což má všechno souvislost s rychlostí metabolismu, schopností budovat aktivní svalovou hmotu nebo pocity hladu, můžeme jíst v omezeném množství potraviny, o kterých jsme si mysleli, že jsou z hlediska fitness životního stylu zcela zakázané.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Tuk v pase a jak se ho zbavit

» Nejčastější výmluva, proč necvičit

» Trik, jak omezit sladké

» Proč je dřep král cviků

» Nadváha není normální

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt