Fitvit.cz » Fitness tipy » Strečink jako součást tréninku

Strečink jako součást tréninku

Být ohebným a k tomu ještě přiměřeně svalnatým. Lze toho docílit dodržováním postupů při tréninku. Prvním předpokladem je nezapomínat na rozcvičení. Druhým je pravidelný, dlouhodobý a systematický trénink a třetí, neméně důležitým, je uvolnění po tréninku. Uvolněním je nejen zvolňující fáze při závěru tréninku, ale i strečink a protahování svalů.

Nepleťte si rozcvičení a strečink. Je to častá chyba. Rozcvičením se rozumí zahřátí svalů pohybem, aby získaly lepší ohebnost. Toho lze docílit nejlépe lehkým poklusem nebo jakoukoliv aktivitou, která rozproudí krev a rozpohybuje klouby, například s činkami s velmi lehkou váhou. Rozcvičení se využívá pro ochranu před zraněním, které více hrozí při takovém pohybu, kdy se svaly natahují. V té chvíli jsou více náchylné ke zranění.

Před nebo po tréninku

Statický strečink by, při jeho využití ještě před cvičením, mohl snížit výkonnost svalů, a také dle vědců samotný strečink před tréninkem nesnižuje riziko zranění, naopak má negativní vliv na sílu. Je to právě zahřátí svalů, šlach a kloubů mírným pohybem, což je nejúčinnější prevence před zraněním, zároveň k té prevenci je nutné přiřadit pravidelný strečink na závěr tréninku. Když už před tréninkem, tak jej používejte jako někteří sportovci mezi sériemi, když už je tělo zahřáté, ale rozhodně ne nějaké extrémní natahování, jako u statického způsobu, naopak pouze lehké dynamické protahování, které by nemělo bolet, nýbrž pomoci zvýšit pohyblivost jednotlivých částí těla.

Jaké druhy natahování svalů při strečinku známe. Lehké protažení by nemělo způsobovat žádnou bolest, ale pouze slabé napětí ve svalech, které hned poleví. Další stupeň procvičení, při kterém cítíme o něco větší natažení, než v předešlé fázi, zlepšujeme ohebnost a i zde by mělo napětí po krátké době také odeznít. Extrémní natahování, kdy cítíme ve vláknech prudkou bolest, je nebezpečné z možnosti vzniku zranění, proto ho neprovádíme. Neměli bychom chtít získat ohebnost ihned, ale postupnými kroky. Proto je potřebné obrnit se trpělivostí a postupovat v pravidelných dávkách. Vezměte také v potaz, že ohebnost je do určité míry i genetickou záležitostí.

Dynamický a statický

Dynamický strečink je rychlejší sled nejrůznějších upažování, zapažování, předklonů, úklonů. Je to taková dynamická rozcvička na protažení těla. Statická metoda je klasické natahování svalových vláken s výdrží v délce několika desítek vteřin. Je to tedy více protahování nežli rozehřátí. Dynamický pohyb využijeme před či v průběhu cvičení, ovšem bez jakýchkoliv nebezpečných pohybů, které by za hranicí vaší ohebnosti mohly způsobit zranění. Takové nebezpečí hrozí kmitavými a švihovými pohyby, kdy se snažíte dostat končetinu na místo, na kterou prozatím vaše ohebnost nestačí.

Statický pohyb zařadíme nejlépe vždy po cvičení. Před cvičením strečinku by však mělo být svalstvo vždy zahřáté a krev rozprouděná. Pokud začnete tzv. studenými svaly, tělo není tak poddajné a cvičení není účinné jako po řádném rozcvičení.

Při zranění a bolestech se poradit s lékařem

Strečinku se raději vyhněte, pokud jste po úrazu a lékař nepovolil pohybovou aktivitu. Stejně tak se nedoporučuje při bolesti, která nepřestává, což může signalizovat natažení či natržení svalového vlákna, či poškození kloubu nebo šlachy. Raději běžte k lékaři. Máte-li tedy zdravotní problémy s pohybovým aparátem, poraďte se o možnostech cvičení strečinku s lékařem.

Dlouhodobé využití zachová funkčnost těla

Proč by měli využívat strečink kulturisté a vyznavači fitness? Je sice úchvatné, když má někdo pěkně vypadající tělo, ale když se pořádně neohne, nespojí ruce za zády a při dalších aktivitách je jaksi neohrabaný, není to ten pravý všestranný sportovec, jaký by právě tito jedinci měli být. Strečink dokáže protáhnout zkrácené svaly, zlepší prokrvení a uvolnění po tréninku a tím se připraví nejen na rychlejší regeneraci, ale i na větší rozsah pohybu při cvičení, čímž je trénink účinější, zábavnější, a bezpochyby také bezpečnější a vaše postava funkčnější, estetičtější a ohebnější. Předpokládá se, že při využívání strečinku nebudete po tréninku tak namožení a regenerace bude rychlejší. Nejlepší je problémům předcházet udržováním si stálé ohebnosti, než ji znovu získávat. Ohebnost svalů má totiž vliv i na stav kloubů, bolesti v zádech, lepší výkony ve sportu a prevenci před poraněním.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Cvičení - posilování - jak začít

» Kruhový trénink

» Přetrénování

» Budování svalové hmoty - 1. část

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt