Fitvit.cz » Cvičení » Svalová horečka

Svalová horečka

Nepříjemné namožení svalů po pohybové aktivitě, které se obvykle objevuje druhý den po provedeném tréninku, se nazývá svalová horečka. Způsobují ho drobná poškození svalových vláken při samotném cvičení a pohybových aktivitách. Není to nic neobvyklého a postihuje zvláště ty, kteří začínají s určitým sportem, který doteď vůbec neprováděli nebo měli přestávku bez pohybu, např. v důsledku zranění či regenerace. Rozhodně se nedoporučuje úplným začátečníkům provést náročný trénink ihned v první tréninkové jednotce. Pakliže takový postup provede, patrně bude mít následující den problémy vůbec vstát či zvednout ruce, dle námahy, kterou den předtím dotyčný absolvoval.

Svalová horečka se nevyhýbá ani trénovaným osobám, které měli náročný trénink, jenž byl těžší, než bývá běžné, či při změně v postupu, např. zařazení nových cviků nebo zařazení aktivity, kterou sportovec běžně nevyužívá, např. bruslení, pokud obvykle hraje fotbal. Je to dáno zatížením svalových vláken , které v jiných sportech nemusí být tolik zatěžovány. Tělo se tedy adaptuje na novou zátěž. Po pár tréninkových jednotkách se svalová horečka tak často již nemusí objevovat.

Svalovou horečku lze také určitými způsoby částečně eliminovat

Snížit možnost vzniku svalové horečky lze pravidelným tréninkem, a to minimálně třikrát, ale lépe čtyřikrát týdně. Ti, kdo vykonávají sport příležitostně, patrně budou se svalovým namožením bojovat neustále. Mnozí používají léky proti bolesti. Výzkumy ale prokazují, že tyto preparáty negují účinky tréninku, čili pro sportovce usilujícího o stálé zlepšování jsou nepřijatelné.

Co však z největší pravděpodobností pomáhá zmírnit projevy svalové horečky, je plavání po silovém tréninku. Využít lze další regenerační postupy, jako je masáž, někteří sportovci využívají ledování postižené oblasti. Doporučuje se také zařazovat strečinkové cvičení po tréninku a nevynechávat uklidňující fázi při zakončení tréninku s lehkými váhami.

Určitě se nic nezkazí dodržováním postupů pro regeneraci po tréninku, což je především doplnění potřebných živin, především bílkovin a sacharidů pro obnovu glykogenu a nastartování proteinové syntézy. Někteří odborníci se domnívají, že projevy svalové horečky může pozitivně ovlivnit karnitin , ovšem prozatím to nikdo nepotvrdil a nepodložil vědeckými důkazy, nicméně je známo, že karnitin pomáhá při sportovním výkonu oddalováním únavy, zlepšením regenerace a předpokládá se jeho pomocný účinek při spalování tuku. Každopádně odborníci na výživu se schodují, že tvrdě trénující sportovec se bez doplňků stravy neobejde, především kvalitních proteinů , BCAA , multivitamínu, kreatinu a dalších. A dostatek živin i mikroživin znamená zrychlenou regeneraci.

Neplést svalovou horečku s bolestí způsobenou zraněním

Zkušení sportovci poznají jak svalovou horečku, tak i bolest způsobenou nahromaděním metabolitů ve svalech při cvičení. Je to jiná bolest od té, která signalizuje zranění a je nutné ji odlišovat. Bolí-li místo nepřetržitě i po vysazení pohybové aktivity po několik dnů, jedná se určitě o zranění, se kterým se nesmí dál pokračovat v tréninku a zároveň se doporučuje vyhledat co nejdříve lékaře, který určí další postup v léčení daného poškození.

Svalová horečka je obvykle cítit v celé oblasti, kupříkladu na obou pažích ve stejných místech, která byla procvičována a pozvolna ustupuje. Zranění je signalizováno bolestí v určitém bodu, nicméně pokud jste na pochybách, konzultací s lékařem nic nezkazíte, spíše naopak. Zdraví má člověk pouze jedno a neměl by na to zapomínat ani u sportu.

Signál zlepšení a účinnosti cvičení

Kulturisté svalovou horečku vyhledávají. Předpokládají totiž, že co bolí, to roste. Joe Weider či Arnold vždy říkali známé kulturistické rčení no pain no gains. Opět je ale nutné upozornit na nutnost odlišit bolest z namožení, ať už při cvičení nebo potréninkovou bolest tzv. svalovou horečku, od bolesti způsobené zraněním. Svalová horečka také signalizuje, že cvičíte správně a tělo se přizpůsobuje na ještě namáhavější trénink. Dáte-li mu v tu chvíli dostatek živin, potřebnou regeneraci a dlouhý spánek, zcela jistě v příštím tréninku překonáte výkon z toho předešlého. I když se zdá, že některými postupy lze stav namožení o trochu zmírnit, bezpečně odezní zařazováním pravidelného odpočinku, ale i díky pravidelnému sportování nebude tak intenzivní, jako v případě příležitostných pohybových aktivit.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Burns - pálení svalů

» Význam a přínos posilování a fitness

» Návyk na cvičení a pohyb

» Strečink jako součást tréninku

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt