Fitvit.cz » Cvičení » Burns - pálení svalů

Burns - pálení svalů

Při cvičení se dříve či později setkáte s termínem burns čili pálení svalů. Profesionální sportovci vědí, že pro špičkový výkon musí něco obětovat, a tak při výkonech na hranicích možností lze sledovat vypětí v jejich obličejích.

Především je nutné pochopit princip této techniky. V žádném případě nesmí jít o bolest způsobenou fyziologickým poškozením svalů, šlach nebo kloubů. Při této bolesti okamžitě přestáváme cvičit a vyhledáme lékaře.

Burns neboli pálení je způsobeno nahromaděnými metabolity ve svalech, a nastává až při několika posledních opakováních. Tuto metodu by měli používat pouze zkušenější cvičenci, kteří mohou plně procítit práci svalů a ví, kde je hranice fyziologického poškození a kde jde ještě o bolest způsobenou nahromaděnou kyselinou mléčnou.

Pálení nepřichází ihned po započetí cvičení. Dojde k němu obvykle na konci série, kdy použijete vyšší počet opakování, nebo při dopomoci od tréninkového partnera při vynucených opakováních či při využití oklamání (cheating), případně krátkými opakováními s asi deseti centimetrovými pohyby. Pociťujeme-li bolest již na počátku série, má ji na svědomí z největší pravděpodobností poškození svalu, šlachy nebo kloubu a je nutné ukončit trénink.

Burns nepoužíváme stále. Je to intenzifikační technika, která má pomoci sval prokrvit, tvarovat a dát nový impuls pro další zlepšení. Pro nepřetržité zlepšování využívejte cykly se střídavými těžkými a lehkými tréninky. Nepostradatelnou součástí je pak dokonalá regenerace.

Diskuse k článku (0)


Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt