Fitvit.cz » Aerobní aktivity » Chůze - základní pohybová aktivita

Chůze - základní pohybová aktivita

Pro zachování zdraví je pohyb naprostou nutností. Mnoho lidí se tak pravidelně věnuje pohybovým aktivitám vedoucím ke zlepšení výkonnosti organismu. Posilují, běhají, plavou provozují nespočet kolektivních sportů. I tak to nemusí být dostatečné, jestliže vykonávají sedavé zaměstnání a pohyb je spíše sporadický. Lze však udělat ještě více a to tak jednoduchou aktivitou, navíc tou nejpřirozenější pro člověka. Ano, je jí obyčejná chůze. Lze ji provozovat kdekoliv, kdykoliv a navíc ji může vykonávat téměř jakýkoliv člověk. Dříve si lidé museli obstarat obživu ať už manuální prací, lovem nebo sběrem potravin. Chůze tedy představovala naprosto nezbytný nástroj pro přežití. Když neexistovali dopravní prostředky, museli se lidé přemísťovat pěšky. Když pak vznikly motorová vozidla, vše se zjednodušilo. Lidé si však toto zjednodušení až příliš osvojili a přestali se dostatečně hýbat. Z toho důvodu je dnes takové množství obézních lidí a z toho plynoucí civilizační choroby.

Chůze je jedinečná v tom, že ji lze začít pravidelně vykonávat téměř okamžitě. I lidé bez formy a s nadváhou mohou začít právě pravidelnou chůzí. Pravidelností a prodlužováním tras se postupně zlepšují ve vytrvalosti a mění tak své negativní návyky. Jak se pak zlepšuje celková kondice a váha se vrací do rozumných mezí, lze pak provozovat aktivity jako běh, tenis, fotbal, basketbal, kde jsou více zatěžovány klouby a při vyšší tělesné váze by hrozilo jejich poškození. Chůze je tedy ideální pohybová startovací aktivita, pokud se chcete opět dostat do formy, ale nechcete a vzhledem ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu nemůžete vykonávat namáhavější aktivity.

Vybavení

Samotná chůze nevyžaduje speciální vybavení. K běžné chůzi postačí pohodlné boty a oblečení odpovídající aktuálnímu počasí. Vybavení navíc zcela jistě budete potřebovat při aktivitách jako turistických tůrách, pohybu ve sněhu, nordic walking nebo farmářské chůzi. Výhodou však je, že obyčejnou běžnou chůzi lze vykonávat v obyčejných botách a oblečení a tak se například z půlhodinové cesty do práce pěšky stává užitečná aerobní aktivita. V podstatě vykonáte 10 aerobních tréninků za týden a když přidáte 3 – 4 posilovací dny v týdnu pro vybudování a zpevnění svalového korzetu, ušetříte mnoho času a zbude vám odpoledne a o víkendech více času na jiné povinnosti.

Turistika

Je spojena s chůzí na delší nebo kratší tratě obvykle po turistických cestách v nějaké lokalitě, kde se nachází turistické cíle nebo zajímavé výlety do hor a s tím zdolávání vrcholů. Sama chůze patří mezi nejbezpečnější pohybové aktivity, ale v pohybu hlavně na horách nebo v neznámém terénu musíme dodržovat pravidla, které eliminují případné problémy, ať už zranění, změna počasí, zima, bouře nebo další neočekávané vlivy. Je potřeba počítat se vším a mít s sebou patřičné vybavení. Na tůry choďte vždy nejméně ve třech, vytvořte si plán cesty a informujte své blízké o předpokládaném návratu. Samozřejmostí musí být mobilní telefon, mapa, oblečení pro případ změny počasí, voda či jiné tekutiny, jídlo. Chybět by neměla výbava pro první pomoc, dle vzdálenosti od obytných objektů i vybavení pro případný nocleh a baterka. Vždy počítejte s možností, že se může přihodit neočekávaná událost a být na ni připravený. Na turistiku, a zvláště tu horskou, musíte být v dobré kondici. Nepřeceňovat síly a své možnosti zde platí dvojnásob.

Farmářská chůze

Není ani tak chůzí, jako spíše posilovacím cvikem. Provede se uchopením dvou jednoručních činek podél těla a pohybem vpřed buď po rovině nebo do mírného kopce pro ztížení náročnosti. Posílíte především sílu úchopu, trapézové svaly, nohy a hýždě. V případě neudržení činek se doporučují trhačky. Pohyb se zátěží se nedoporučuje pro ty, kteří mají problémy s bolestí zad. Základem je udržet zpevněný střed těla, především oblast břicha a spodních zad. Pozor je třeba dát na případnou kolizi a pád a nadměrné předklánění. Berte na vědomí, že tato aktivita patří mezi disciplíny strongmanů a tak není vhodná pro každého na rozdíl od běžné chůze.

Chůze do kopce

Opravdu velmi účinná forma pohybové aktivity, která nezatěžuje klouby jako klasický běh, nebo takové sporty, jakým je tenis, kdy se zátěž na klouby při výskoku zněkolikanásobí oproti běžné chůzi. Pohyb do kopce ocení také ženy jako vhodný nástroj pro formování partií hýždí a stehen. Je dokonce účinnější než rekreační jízda na kole a stejně tak účinná jako mírný poklus, ovšem s výhodou nezatěžování kloubů a vazů, což ocení především lidé staršího věku. Při rychlejším tempu do kopce spálíte za hodinu téměř 600 kcal. Pokud je venku špatné počasí, lze vcelku dobře využít schodiště v domě a nevynechat tak pravidelnou cvičební jednotku.

Chůze ve sněhu

Zkoušeli jste jít někdy v čerstvě napadaném sněhu, kdy se boříte do 20 cm vrstvy a ještě k tomu jdete do kopce? Tato aktivita garantuje, že zanedlouho na vás nezůstane suchá ani nit. Jedná se o velice náročnou chůzi a mějte proto na paměti nevydávat se příliš daleko od domova, abychom byli schopni se vrátit. Podmínkou je správné oblečení, nepromokavé a teplé a zároveň pohodlné boty, přilnavé oblečené zabezpečující proti průniku sněhu na holou kůži nohou nebo do bot, což může při nízkých teplotách způsobit i omrzliny. Zvolte si lokalitu podle své trénovanosti. Chůze hlubokým sněhem je o mnoho pomalejší a náročnější než klasická chůze a proto počítejte s rychlejším nástupem vyčerpání a únavy.

Správná chůze pro zdraví

Chůze je tak mocná, že ji lze významnou měrou ovlivnit metabolismus a tím i tělesnou hmotnost, navíc má vliv na snížení krevního tlaku a zlepšuje funkčnost kardiovaskulárního systému. Při správném vykonávání je i dobrou prevencí proti křečovým žilám a dokonce i proti osteoporóze, odbourávání stresu a zlepšení kvality spánku je při pohybových aktivitách znám již dávno. Pro správné vykonávání držte trup v přirozené poloze, mírné naklonění vpřed, paže pokrčené se střídavým rytmickým pohybem vpřed a vzad. Mějte tělo, především jeho středovou oblast, pod kontrolou. Při pohybu nohami jednoduše našlapujte na patu a pohyb chodidlem protáhněte až ke špičce. Zásada pro optimální puls při výkonu je určení maximální frekvence, která se určí následujícím výpočtem 220 - věk a od této maximální tepové frekvence odečteme přibližně třetinu. Jednodušší je schopnost běžně hovořit, aniž byste popadali dech. Pokud tomu tak není, tempo je příliš vysoké. Pravidelným tréninkem se tento stav bude zlepšovat a již se nebudete zadýchávat ani při vyšším tempu. Chodit lze pomalu, rychle, krátké a dlouhé vzdálenosti. Začít lze třeba chůzí po schodech místo užívání výtahu, místo jízdou do práce autem jít pěšky, odpolední vycházky, když přijdete z práce, nebo třeba večerní výstup na nejbližší kopec spojený s výhledem na západ slunce. Jak bude stoupat fyzická kondice, přirozeně přijde potřeba pohybovat se rychleji, zlepší se nálada a spojením aerobních aktivit s posilovacím tréninkem a úpravou stravy zanedlouho nastane proměna, kdy poznáte výhody zdravého životního stylu fitness.

Diskuse k článku (11)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Kruhový trénink

» Rozcvičení před tréninkem

» Návyk na cvičení a pohyb

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt