Fitvit.cz » Proteiny » Sójový protein

Sójový protein

Protein ze sóji hojně využívali především vegetariáni, kteří odmítali přísun bílkovin ze živočišných zdrojů. Sójová bílkovina však má pozitivní účinky i pro konzumenty živočišných proteinů, a to nejen vysokým podílem bílkovin bez tuku a cholesterolu, ale i působením látek na imunitu, regeneraci a prevenci před civilizačními onemocněními.

Fytoestrogeny

Jedná se o látky svou strukturou podobné s ženským estrogenem. Tím vznikly dohady, jestli u mužů můžou tyto složky ovlivňovat přirozenou produkci testosteronu. Vědci po mnoha výzkumech tvrdí opak. Sójový protein by dle výzkumů měl mít stejný přínos, jako syrovátková bílkovina. Pochopitelně svým aminokyselinovým spektrem je poněkud odlišná a právě kombinací se tyto druhy proteinů mohou vhodně doplňovat. Pokud jste běžný konzument neodmítající žádný druh stravy a bílkovin, lze očekávat pozitivní účinky soji. Už množství cca 15 - 20g sójové bílkoviny má velký vliv na zdraví organismu. V případě, že jste vegetariáni, doporučuje se nespoléhat pouze na soju, ale využívat i jiné zdroje jako fazole nebo rýži a zvážit alespoň částečný příjem mléčných nebo vaječných bílkovin pro zlepšení aminokyselinového spektra. I přesto je sójová bílkovina z rostlinných zdrojů jediná s komplexním spektrem aminokyselin. Odborníci při využití sójového proteinu doporučují míchání se syrovátkou v poměru 1:1. Některé produkty již přídavek bílkovin ze sóji obsahují. Jak se dále dočtete, význam soji pro zdraví může znamenat mnoho v prevenci před typy rakoviny, které jsou v Česku na předních místech ve statistikách.

Prevence před chorobami

Je to asi největší pozitivum proteinů a vůbec výrobků ze sóji. Isoflavonoidy působí na zdraví srdce a působí tak preventivně před kardiovaskulárními chorobami. V naší zemi patří rakovina prsu u žen, prostaty u mužů a konečníku a střev u celé populace k nejvyšším co se týká výskytu z druhů onkologických onemocnění. Vědci zjistili, že právě sója preventivně působí před vznikem těchto onemocnění. Isoflavony obsažené v sóji jsou patrně účinější, než kdyby byly do těla dodávány nepřirozeně z umělých zdrojů. To je další výhoda této pozoruhodné potraviny.

Bonus sójového proteinu

Složení bílkovin sóji je zajímavé z pohledu některých aminokyselin. Nechybí žádná z esenciálních aminokyselin, a navíc obsahuje čtyřnásobné množství argininu oproti syrovátce a vysoký podíl glutaminu a leucinu. Pokud využijete kombinovaných zdrojů bílkovin, sója vhodně doplní ostatní zdroje bílkovin. Další výhodou je poměrně příznivá cena, rychlá vstřebatelnost, podobná té, jako u syrovátky. Nehodí se pro udržení a ochranu svalové hmoty v noci. Zde jsou lepší přeci jen pomaleji uvolňující se proteiny z kaseinu. Další výhodou sóji je vysoký podíl vápníku, železa, vitamínů skupiny B, nebo tolik potřebného hořčíku. Navíc neobsahuje tuk a cholesterol.

Co se týká využitelnosti proteinů ze sóji, vědci potvrdili stejnou využitelnost jako u ostatních zdrojů kvalitních bílkovin. Máte-li stále obavy z případného vlivu fytoestrogenů, lze najít i produkty, které jsou těchto látek speciálními výrobními metodami zbaveny. Hledejte výrobky od renomovaných firem garantující přítomnost kvalitní suroviny. Podíl antioxidantů dokáže zabezpečit lepší regeneraci. Dokonce zvyšuje tvorbu oxidu dusnatého, a to díky přítomným aminokyselinám, konkrétně argininu. Tento efekt má za následek vyšší průtok krve ve svalech. Následkem je pochopitelně lepší zásobování svalů živinami a poté i větším růstem.

Jedná se tedy o rovnocenný zdroj bílkovin, který se může rovnat ostatním kvalitním zdrojům, navíc s výraznými preventivními účinky na zdraví a dodávající komplexnost aminokyselinového spektra. Součtem všech vlastností lze na příjmu sójového proteinu vytěžit maximum jak ze sportovního tak zdravotního hlediska.

Diskuse k článku (2)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Vitamín C

» Karnitin

» Syrovátkový protein

» Vitamín B1 - Thiamin

» Železo

» Vitamín B6

» Lecitin

» Koenzym Q10

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt