Fitvit.cz » Cvičení » Trénink doma - výhody a kdo na něj má

Trénink doma - výhody a kdo na něj má

Fitcentrum je obyčejně doporučováno pro širší možnosti při procvičování těla a zlepšování kondice a tělesného vzhledu za dohledu odborníka. Ne každý, ať už je to z jakéhokoliv důvodu, vyhledá veřejnou posilovnu a mnoho sportovců cvičí pouze pro sebe a dobrý pocit z pohybu doma. Jedním z nejčastějších důvodů je úspora času. Jiní prostě dávají přednost cvičení o samotě. Velkou výhodou je v dnešní době dostupnost náčiní na poměrně vysoké úrovni pro domácí využití za přijatelnou cenu a tak lze kvalitně cvičit i doma. Pokud o to máte zájem, tréninkového partnera vám může dělat životní partnerka či partner.

Doma se však lze vyhnout neduhům, které tak často vidíte v posilovnách. Tím je nedostatečná intenzita tréninku způsobená diskutováním mezi sériemi, používání nadměrné váhy jen proto, abyste ohromili všechny v posilovně, nebo chybějící soustředění. Navíc se vám nestane, že vám někdo obsadí stanoviště a vy tak musíte zvolit náhradní řešení. O rušivých elementech jedinců, kteří v posilovně nemají co dělat, ani nemluvě. Výhodou cvičení doma je pochopitelně dosažitelnost všeho potřebného, na co jsme zvyklí. Zvykněte si vést tréninkový deník, na což se ve veřejných posilovnách dost často zapomíná, nebo si lze tréninkový plán vyvěsit na libovolné místo.

Zásobník cviků, které je možné provádět doma, je neuvěřitelně široký i bez speciálního vybavení. V první řadě to jsou cviky využívající váhu vlastního těla. To jsou především kliky, shyby, dřepy bez zátěže, extenze na záda nebo cviky na břicho. Máte-li činky, lze přidat bicepsové zdvihy, tricepsové extenze, zapažování, přítahy v předklonu, mrtvé tahy, sissy dřepy, hacken dřepy, výpony na lýtka s držením činky před tělem, výpady, rozpažování, tlak vestoje nad hlavu. Máte-li lavičku, přidejte jednoruční tlaky vleže s různým uhlem nastavení, nebo rozpažování vleže. Přidat můžete i málo využívaný pullover. Vyhnout byste se měli cvikům, kde hrozí kolize, pád, nebo přimáčknutí činkou, když není nablízku dopomoc. Při troše zájmu lze i doma kvalitně procvičit celé tělo.

Chcete-li cvičit sólo, je nutné si pečlivě nastudovat nejen cvičební techniku jednotlivých cviků, ale i důkladně se seznámit s pravidly výživy, aby samotné cvičení mělo patřičný efekt. Naneštěstí i ten nejlepší návod na papíře či fotografie nenahradí odborné vedení, když ne od kvalifikovaného trenéra, tak alespoň od zkušeného sportovce, který má již dostatek znalostí s vlastním cvičením a technikou. Nejlepší je tedy alespoň z počátku navštívit fitness centrum a nechat si odborně poradit. Další věcí je, že ti, kdo posilují od počátku sami, v mnoha případech také rychle skončí. Jednoduše jim to nejde, jelikož z největší pravděpodobností zvolili špatný postup ihned jako začátečník.

Pochopitelně existují i výjimky. Ti, kdo se popasovali sami s technikou, nástrahami začátečníků, problematikou stravy nebo doplňky výživy, se stávají celoživotními vyznavači stylu fitness. Není jich mnoho, ale mají vlastnosti tak říkajíc od boha, jako vytrvalost, schopnost motivovat se, cílevědomost. Museli hodně studovat odborné knihy a návody jak o cvičení, tak i o stravě. Poznali, že tento styl jim sedí a jsou tou pravou krevní skupinou železné hry. Nikdo je nemusí nutit ke cvičení, protože je to baví, nikdo jim nemusí zakazovat tučná jídla, protože jim nechutnají. Jsou tzv. dva kroky před ostatními, aniž by proto museli vynakládat extra námahu. Ano, uhodli jste, učaroval jim fitness. Nechtějí vyhrávat soutěže, nechtějí tituly ani peníze, chtějí žít aktivně a bavit se sportem a životním optimismem.

Cvičení doma není pro padavky, ačkoliv to tak na první pohled může vypadat. Donutíte-li se pravidelně věnovat cvičení čtyřikrát týdně doma, jste pravděpodobně více nadaní i odolní než ti, kteří potřebují pro donucení k tréninku pomoc druhých. Máte-li adekvátní vybavení, dostatek zkušeností, vědomostí a kuráže, není nic, co by vás zastavilo. Odolnost, pravidelnost a vytrvalost jsou těmi nejlepšími vlastnostmi, jak změnit své tělo a žít ve stylu fitness.

Diskuse k článku (0)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Cvičení - posilování - jak začít

» Běhání pro zdraví

» Domácí posilovna

» Základ správné výživy

» Tréninkový plán

» Zkracovačky

» BMI a určování stavu nadváhy

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt