Fitvit.cz » Cvičení » Fitcentrum a jeho výběr, co si vzít s sebou

Fitcentrum a jeho výběr, co si vzít s sebou

Rozhodli jste se pro cvičení a chcete navštěvovat fitness centrum? I zde platí pravidla, jak pro vaše chování, ale i nabídky fitness center, podle kterých si volíme konkrétní sportovní zařízení. Každý bude preferovat jiné služby, podmínky i přístup. Základní požadavky na kvalitu bude mít ale většina z nás podobné.

Co do fitness centra

Než se vůbec vypravíte do posilovny, vezměte si s sebou základní vybavení pro cvičení. Tou nejzákladnější součástí je čisté sportovní, pro vás pohodlné oblečení. Nemusí bezpodmínečně splňovat nejnovější modní trendy, ani nemusí být extrémně drahé nebo značkové. Jednoduše si vezměte pohodlné oblečení vhodné pro sportování. Obuv by měla být sportovní, nikoliv sandály nebo snad pantofle, ale pevné sportovní boty, které umožní koordinovaný pohyb, např. při náročném tréninku nohou. Nejenže tím zlepšíte svůj výkon, ale neohrozíte ani nikoho okolo případným pádem. Slušností je přijít do fitcentra s čistou obuví.

Další vybavení vám pomůže při těžším cvičení, ale i při hygieně. Kulturistický opasek se bude hodit při stabilizaci těla v případě procvičení partií vyžadující nasazení náročných více kloubových cviků, jako např. dřepy, přítahy v předklonu nebo mrtvé tahy. Kromě toho, že pomůže zvládnout těžší váhy, chrání i střed těla a hlavně oblast spodních zad před zraněním. Rukavice pomohou při potřebě silnějšího uchopení, ale mají také hygienický efekt, kdy nemusíte sahat holýma rukama na náčiní, které předtím používal někdo jiný. Zvolte materiál, který se dá dobře vyprat.

Přijít k vybavení, na kterém je pot někoho jiného jistě není nic příjemného. Proto noste s sebou ručník, kterým utřete svůj pot ze stroje nebo lavice. Navíc není na škodu, pokud si do fitcentra budete nosit ručníky dva. Jeden použijete přímo v posilovně a druhý pak po osprchování. Pokud vstupujete do společných šaten, vezměte si s sebou také obuv, která je určená do sprchy. Ačkoliv může být sociální zařízení pravidelně myté, právě před vámi mohl použít sprchu člověk, který má plíseň nebo bradavice na nohách a poté hrozí tato nepříjemnost i vám.

Pro zlepšení pocitů vašich, ale i spolu cvičících nacházejících se s vámi v jedné místnosti, použijte deodorant. Ostatní vám budou vděční a sami se také budete cítit lépe. To však neznamená, že použijete nepřiměřené množství parfému, které může stejně obtěžovat a navíc může někdo trpět alergii čili i zde platí všeho s mírou.

Noste si pití, nejlépe v umělohmotné láhvi, která se nemůže rozbít a ohrozit tak střepy jiné sportovce. Pokud se potřebujete naladit na správný rytmus dle vašeho přáni, noste si svůj přehrávač s oblíbenou hudbou, pochopitelně opatřený sluchátky. Ne každý má stejný vkus na hudbu.

Potřebujete-li si poznamenat, co cvičíte, počet sérií a vah, nezapomeňte na tréninkový deník. Někdy se mohou hodit i trhačky, které pomohou udržet činku v rukou do té doby, dokud neskončí série.

Volba fitness centra

Hlavní bude dostupnost fitcentra. Mnohdy je v menších městech pouze jedno, takže není z čeho vybírat. Kdo má to štěstí, že může zvolit z více zařízení, měl by preferovat určité služby a požadovat adekvátní hodnotu za požadované vstupné. Když už jsme u vstupného, pro zákazníky je příjemnější platit za vstup a ne za hodinu. Mnohdy se tak dá předejít konfliktům způsobených obsazením stanoviště a časovou tísní s nutností odcvičit vše do hodiny. Na druhou stranu lze pochopit menší posilovny, kde by vstupné nelimitované časově mohlo způsobit, že se bude ve fitcentru nacházet více lidí, než je možné pro plynulý trénink. Pokud je tedy cvičící správně veden personálem, lze bezpečně do hodiny odcvičit tréninkovou jednotku. Vyjít vstříc by měli majitelé pravidelným návštěvníkům např. permanentkou, na kterou můžou být navázány další služby, třeba sleva v obchodě nebo na trenérské služby.

Kromě těchto základních služeb jsou zde i mnohem důležitější ukazatele, které vám pomohou zvolit správné sportovní zařízení. Jedno z nejzákladnějších pravidel pro úspěšné a oblíbené fitness centrum je kvalitní, vstřícná a kvalifikovaná obsluha. I když si myslíte, že máte vše nastudováno od provedení cviků až po sestavení tréninku, realita je téměř vždy jiná. Kvalitní trenér přímo v posilovně dokáže trénink ovlivnit správným směrem, opravit cvičební nedostatky, kterých si sami na sobě málokdy všimneme, pomůže poradit se sestavením tréninkového plánu přímo pro vaši individualitu nebo doporučit úpravy ve stravě či doporučí doplňky stravy.

Doplňky stravy jsou kapitolou samy o sobě. Většinou je potřebné mít rozsáhlé vědomosti k tomu, abyste byli sami schopni sestavit si jídelníček i s plánem příjmu doplňků stravy. Je tedy jednodušší si nechat poradit, zvláště pak, když nemáte dostatek zkušeností, a nechte si sestavit plán od dietologického poradce, který opět zohlední vaše individuální potřeby. Na každého totiž suplementy budou působit odlišně. Mnohdy tak můžete způsobit více škody než užitku. Informujte se tedy o službě sestavení stravovacího plánu ve vaší posilovně. Kvalitní obsluhu poznáte také tak, že se aktivně zapojuje do dění v posilovně a ne jen pasivně sedí někde v kanceláři.

Dalším významným kritériem pro výběr je vybavení posilovny. K dispozici by měly být jak stroje, tak i klasické činky. Možnost procvičení celého těla musí být samozřejmostí. Nejideálnější je, pokud si můžete vybrat ze stanovišť umožňujících procvičit danou partii rozdílnými cviky, aby trénink mohl být pestrý a dovolí procvičit svalovou skupinu z různých úhlů. Náčiní by mělo být tolik, aby nevznikaly fronty u jednotlivých stanovišť, případně musí obsluha korigovat množství cvičících, aby takovým situacím zabránila. Chybět by neměla část centra umožnující kardiovaskulární aktivity čili zařízení jako stacionární kola, stepper či běžecké pásy.

Sociální zařízení a údržba

V každé posilovně či jiném sportovním zařízení by se měli cítit návštěvníci dobře. Proto by majitelé měli dbát na čistotu toalet, sprch, šatních prostor. Zařízení by mělo být denně uklízeno, není na škodu využívat osvěžovače vzduchu. Není nic horšího, než když se posilovnou šíří zápach ze sociálních zařízení. Návštěvníci také ocení bezpečnost při uložení svých osobních věcí v šatních prostorech.

Pravidelný úklid musí být znatelný i v samotných prostorách určených pro sportování. Kromě úklidu, a otření zařízení je bezpodmínečně nutné dbát i na údržbu a správnou funkčnost posilovacích strojů. Drhnoucí lanko nebo nefunkční uzávěr může cvičence nejen rozladit ze soustředění, ale může také znamenat zvýšené nebezpečí vzniku zranění.

Chovejte se slušně

Do posilovny jste přišli cvičit, ne si povídat, nebo se předvádět, či dokonce rušit ostatní a vyvádět je z koncentrace. Vždy si po sobě uklízejte náčiní, neházejte činky po zemi a cvičte vždy s uzávěry na koncích činky tak, aby nemohlo dojít k vypadnutí kotoučů nebo pádu náčiní a zranění vás nebo kohokoliv okolo. Dodržujte základní pravidla slušného chování. Pokud porovnáte náklady na posilovnu s ostatními sporty, dojdete k závěru, že posilování nevyžaduje velkou investici a jestliže budete ve formě, vynaložené prostředky se zcela určitě vyplatí.

Diskuse k článku (3)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Cvičení - posilování - jak začít

» Běhání pro zdraví

» Rozcvičení před tréninkem

» Tréninkový partner – ano či ne

» Kliky - neprávem opomíjený cvik

» BMI a určování stavu nadváhy

» Význam a přínos posilování a fitness

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt