Fitvit.cz » Doplňky stravy » Omega 3 nenasycené mastné kyseliny

Omega 3 nenasycené mastné kyseliny

Zlepšená regenerace, prevence před civilizačními chorobami, protizánětlivé účinky, podpora růstu svalů , ochrana srdečního svalu, zlepšené odbourávání tuků . Zázračná látka, říká si asi většina lidí při výčtu pozoruhodných účinků. Nejedná se o nic nedosažitelného. Řeč je o Omega 3 nenasycených mastných kyselinách. Co jsou a jaké zdroje využívat, abyste sami pocítili jejich účinky.

Naneštěstí je jejich podíl ve stravě nedostatečný. Tuků je v našich jídelníčcích sice mnoho, ale ne těch zdravých. Mezi ty zdravé právě Omega 3 nenasycené mastné kyseliny patří, a dá se říci, že jsou i klíčové pro udržení dobrého zdravotního stavu organismu, a také mají vliv na sportovní výkon. Mezi omega-3 nenasycené mastné kyseliny patří kyselina alfa-linolenová, eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA). Kyselina alfa-linolenová patří mezi esenciální mastné kyseliny, což znamená, že si ji tělo neumí samo vytvořit, čili ji musíme přijímat formou stravy nebo potravního doplňku . Z kyseliny alfa-linolenové se poté v těle vytváří další dvě výše zmíněné kyseliny EPA a DHA. Samotné EPA a DHA obsahují také ryby, nebo lépe řečeno rybí tuk.

Vyvážený poměr s omega – 6 kyselinami

Zatímco omega-6 mastných kyselin je ve stravě poměrně dost, omega 3 naopak velmi často nedostatek. Vlivem špatného poměru pak může dojít ke zdravotním komplikacím včetně nadváhy . Napravit nepříznivý stav lze zvýšit příjem alfa-linolenové kyseliny, DHA a EPA. Optimální poměr je 1:1 až 1:2. Pakliže poměr omega-6 vůči omega-3 kyselinám vzroste na 4:1 až 5:1 a naneštěstí je mnohdy i vyšší než 20:1, může naopak zvýšit riziko vzniku srdečních onemocnění a vzniku zánětů či problémy s klouby. Negativní poměr má za následek zhoršenou regeneraci čili to značí nepřijatelný stav. Lze ho vyrovnat buď doplňky stravy, což se jeví jako jednodušší vzhledem ke špatným stravovacím návykům a k vyšší ceně ryb, je to řešení i poměrně levnější. Další potraviny, které lze pro zlepšení stavu využít, jsou např. mořské ryby, dobrý poměr má losos nebo pstruh jezerní, dále lze využít tuňáka, makrelu, sardinky, ořechy , především vlašské, lněný olej či lněné semínko. Negativní však muže být i převaha omega-3 nad omega-6 kyselinami. Mohou vzniknout poruchy imunity a nižší srážlivost krve. Vyplatí se tedy dbát na vyváženost.

Proti zánětům a rychlejší regeneraci

S úspěchem je vyžívají sportovci, kteří potřebují prohloubit regeneraci a bojují s velkým namožením svalstva pro intenzivním tréninku. Cítíte-li se po každém tréninku unaveni, možná je čas zkusit zařadit do svého jídelníčku doplňky s Omega-3 mastnými kyselinami, jenž dokáží potlačit riziko vzniku zánětů v těle a zlepšují regeneraci kloubů a zároveň tlumí bolesti.

Pomozte redukci váhy tuky

Bojujete-li s kilogramy nadbytečného podkožního tuku , mohou omega-3 mastné kyseliny pomoci. Vědci zjistili přímou úměru snižující se hladiny omega-3 u osob, které mají vyšší nadváhu. Naopak u lidí bez nadváhy byl jejich stav v pořádku a spalování tuků bylo efektivnější. Spalování bylo o 20% účinnější než u osob, které EPA a DHA nebrali. Suplement je výhodné brát před spaním s večeří. Přípravek působí regeneračně a při spánku se lze při dodržení stravovacích návyků lépe zbavit tuku.

Lepší sportovní výkony

Kromě efektivnějšího využití tuků v metabolismu má tento účinek i vliv na lepší trénink díky využití energie z tuků. Lze tak lépe budovat čistou svalovou hmotu bez velkého přírůstku podkožního tuku. Také chrání svalovou hmotu před odbouráváním, což se hodí při redukčních dietách. Již zmíněné účinky na zlepšující regeneraci a potlačující záněty umožní častější a intenzivnější trénink. U nemocných osob bylo zjištěno podáváním EPA zvýšení nárůstu nové svalové hmoty. Lze tedy předpokládat vliv pozitivních účinků pro růst nové svalové hmoty i u zdravých jedinců.

Delší a aktivnější život s omega-3 nenasycenými mastnými kyselinami

Vědecké studie zjistily přínos EPA a DHA v boji se srdečními onemocněními, které mají v západní civilizaci největší podíl při všech úmrtích. Snižují hladinu cholesterolu, zamezují vzniku krevních sraženin, preventivně působí proti vzniku infarktu a dokonce se tvrdí, že se pravidelnou konzumací ryb sníží pravděpodobnost oběhových onemocnění o třetinu. Kromě účinku na srdce se potvrzují i účinky proti cukrovce, kloubovým potížím, depresi , zlepšuje vitalitu a mozkové funkce. Není tedy sebemenší důvod proč nevyužít Omega-3 mastných kyselin pro zlepšení zdraví i své kondice jak duševní, tak i fyzické.

Diskuse k článku (1)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Multivitamín

» Karnitin

» Lecitin

» Ginkgo biloba

» Koenzym Q10

» Proč jíst ryby

» Tuky, jejich rozdělení a význam

» CLA - konjugovaná kyselina linolová

» Pycnogenol pro zdraví i sportovní výkon

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2024 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt