Fitvit.cz » Cvičení » Zatížení jednotlivých částí bicepsu
Biceps je složen ze dvou hlav. Dlouhou a krátkou hlavu lze různými cviky o něco účinněji zatížit a zlepšit vzhled svých paží co se týká objemu nebo definice bicepsu. Snažit se ale zatěžovat pouze jednu část nemá význam. Oddělit práci obou svalů není možné. Je proto nejideálnější zařadit do svých tréninků co nejširší arzenál cviků a postupů, což by mělo být dostačující na komplexní rozvoj bicepsu.
Zacílit částečně na různé části bicepsu lze změnou úchopu, kdy platí pravidlo, že čím je úchop užší, tím se zatížení přenáší na vnější část. To znamená, že i velká činka dokáže o trochu změnit jeho zatížení. Pro bezchybné a správné cvičení zaměřené na co největší rozvoj bicepsů je nutné pracovat pouze s konkrétní partií a nezapojovat do práce jiné pomocné svaly, které pohyb ulehčují, ale v konečném důsledku snižují účinnost cvičení. Jde především o pohyb loktů, které musí zůstat na místě a druhá nejčastější chyba je využívaní švihových pohybů pro překonávání příliš těžkých vah.
Jednoručky dovolují pohyb zvaný supinace, který ve vrchní poloze lépe smrští sval. Kromě bicepsu zde účinně pracují i svaly předloktí a vřetenní. Dlouhá hlava je spíše zatížena při zdvihu vsedě na šikmé lavici. Naopak krátká, neboli vnitřní hlava, je spíše aktivovaná, pokud jsou lokty před tělem, čili se nabízí cviky s opřením loktů o lavici. Komplexní rozvoj na své možnosti dosáhnete, pokud využijete cviků jako zdvih s velkou činkou, zdvih vestoje jednoručně s využitím supinace, možno střídat s kladivovými zdvihy, dále pak cvičení vsedě na šikmé lavici, cviky s opřením loktů o lavici a izolovaný zdvih s opřením o koleno. V případě dostupnosti náčiní stojí za pokus využít i kladky.
Ačkoliv se tvrdí, že biceps lze tvarovat různými cviky a ovlivnit tak jeho masivnost či naopak vrcholek, měli bychom se spíše zaměřit na pestrý trénink, v němž by měl být zastoupen vždy cvik na budování hmoty a další pomocný cvik, který ho více izoluje. Ať chceme či nikoliv, tvar a dokonce i jeho objem je dán geneticky. Určitě stojí za to se tyto parametry pokusit cíleným tréninkem změnit, ale nemá význam si dělat velkou hlavu z toho, že někdo má větší biceps díky svým genetickým předpokladům. Spíše je dobré se zaměřit na překonání svých možností a zlepšovat své parametry postavy oproti předchozímu období, než se zaměřovat na nedosažitelné cíle. Pakliže chcete co nejlepší a tvarované bicepsy, nezapomeňte především na základní cvik rozvíjející tuto partii, jimž je zdvih s velkou činkou vestoje. A chcete-li vylepšit o trochu jejich vzhled, nezbude vám jiná možnost, než přidat trochu více svalové hmoty.
Diskuse k článku (0)
» Rychlý trénink ramena - triceps - biceps
» Cvičení a posilování - jak začít
» HIIT pro lepší spalování tuku
» Co dělat po dietě, abychom opět nepřibrali?
» Nadbytečný příjem jednoduchých cukrů způsobuje nadváhu
» Sacharidové vlny - cesta k efektivnějšímu hubnutí
» Hubnutí s cvičením nebo bez?
» Co udělá správná volba lidí s hubnutím
» Jak do sebe dostat více kalorií
» Glutamát sodný - vliv na trénink a hubnutí
Copyright © 2009 - 2023 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt