Fitvit.cz » Zelenina » Mrkev

Mrkev

Řekne li se mrkev, každý si vybaví obyčejnou kořenovou zeleninu. I ona má však své zvláštnosti, kterých lze využít ve své stravě. Hlavní složkou, kterou mrkev obsahuje a proč je tolik doporučována, je betakaroten (provitamín A). Jako antioxidant má pozitivní účinky na zdraví hned z několika směrů. Pomáhá zlepšovat zrak, imunitu, působí preventivně proti rakovině a zlepšuje regeneraci. Má vliv i na hojení ran, růst vlasů a nehtů. V neposlední řadě chrání i pokožku v souvislosti s opalováním a pomáhá i částečně s jejím zabarvením. Samozřejmě není záhodno vše nechat pouze na beta karotenu. Vědecké studie totiž dokázaly, že betakaroten je nejsilnější, pokud spolupůsobí s dalšími antioxidanty, především vitamíny C, E, zinkem, selenem, lykopenem a dalšími antioxidanty. Není nezajímavé, že právě tyto látky se lépe vstřebávají z přírodních zdrojů. Mrkev pomůže dodat právě nejvíce betakarotenu.

Kupujte s rozvahou

Aby vše nebylo tak růžové, jak se povídá, tak je zde i několik otazníků, které se zdají být důležité. V první řadě se jedná o kvalitu zeleniny. Pakliže je nakoupena z pochybného zdroje, může obsahovat příliš velké množství dusičnanů, ale také konzervanty a dokonce i barviva, v nejhorším případě i pesticidy. Prodejce by měl doložit nejen dodavatele, ale i způsob pěstování a chemického ošetření. Kdo má zdroj buď vlastní, nebo od známého dodavatele, může být relativně klidu. Ostatní by měli mrkev omýt, což je základ u konzumace každé zeleniny, ale hlavně ostrouhat. S kvalitou ovoce a zeleniny je to stále špatné a někteří prodejci se neostýchají nabízet shnilé, nezralé a nekvalitní plody a tento nešvar stále na českém trhu přetrvává. Kdo má šanci pěstovat vlastní zeleninu, určitě neprohloupí. Je lepší nejen chuťově, ale i výživově. Mrkev se dá koupit také mražená, a lze ji tak uchovat poměrně dlouhou dobu. Není ale nad čerstvou zeleninu plnou živin.

Synergie antioxidantů

A teď o mikroživinách. Vědecké studie totiž ukázaly, jak neočekávané jsou reakce antioxidantů. Pakliže je přijímáme vyvážené, dokáží tělo bránit před volnými radikály a působí velmi pozitivně. Jakmile však dojde k nevyváženosti, mohou působit potíže. Například kuřáci využívající betakaroten jsou více ohroženi rakovinou plic než ti, kteří betakaroten neužívají. Týká se to dokonce i přírodních zdrojů jako mrkve či melounů. Co z toho plyne? Za prvé přestat kouřit a za druhé antioxidanty přijímat pouze společně a nepřekračovat jejich doporučené dávky. Samostatné používání betakarotenu či vysokých dávek vitamínů C či E se může stát rizikové.

Mrkev obsahuje ve 100 gramech váhy cca 7 - 9 g sacharidů, jednoduché a škrob, 1 g vlákniny, 1 g bílkovin, malé množství tuku asi 0,1 – 0,2 g, dále z minerálů hořčík, vápník, železo, z vitamínů betakaroten, některé vitamíny skupiny B a C. Energetická hodnota mrkve je cca 40 kcal.

Konzumovat lze syrovou i vařenou

Není problém jíst mrkev syrovou i tepelně upravenou. Syrová se nejčastěji používá do salátů na jemno nastrouhaná. Jako jediná zelenina se dá kombinovat s ovocem, např. s jablkem. Vařená či dušená se používá jako součást zeleninových směsí, či jako samostatná příloha. Může se připravit také s masem. Naneštěstí vařenou zeleninu hodně lidí nemá v oblibě. V případě mrkve tak lze využít vyššího množství betakarotenu, jelikož je v tomto stavu provitamín lépe vstřebatelný. I v případě konzumace pouze v syrovém stavu dostaneme do těla potřebné množství betakarotenu. Zatímco v syrovém stavu může pomoci lepšímu průchodu stravy trávicí soustavou, vařená může zmírnit střevní obtíže, kdy se používá vývar z rýže a mrkve. Mrkev navíc nenadýmá a nedráždí.

Při opalování

Betakaroten chrání pokožku a může pomoci s dalšími látkami mírně změnit barvu k hnědšímu odstínu. Využívá se k tomu lykopen, vitamín C a E, a betakaroten, přičemž bylo dle výzkumů nutné je využívat společně. Samozřejmě je vhodnější je konzumovat z přírodních zdrojů. Kromě mrkve se zde nabízí také rajčata a papriky. Nelze ale očekávat, že po užívání těchto antioxidantů bude dosaženo efektu opálení, jako při dlouhodobějším pobytu na slunci. Tyto látky nejsou v tomto směru všemocné, nedoporučuje se dávkovat ve vysokém množství, neplatí zde rovnice čím více, tím lépe, ale spíše naopak. Jedná se spíše o podpůrný efekt. Předávkování může způsobit obtíže. Mnohem důležitější, než barva pokožky, je význam antioxidačních účinků, které ji do určité míry pomáhají chránit, a to zejména působením uvnitř organismu. Antioxidanty jsou však jen jednou z více ochran, mezi které dále patří rozumné opalovaní a používání krémů s ochranným faktorem.

Pokud tedy shrneme mrkev jako potravinu, zabezpečí nám dostatečný přívod vitamínu A, další vitamíny a minerály, sacharidy, které mají vyšší glykemický index a vlákninu. Fytochemikálie, které mrkev obsahuje a očekávají se od nich pozitivní účinky, zlepší využití dostupných mikroživin a působí antioxidačně. To může mít pozitivní vliv na výkon rychlejší regenerací organismu. Není tedy důvod ji nepoužívat v naší stravě a sportovci již vědí, že ji lze využít i jiným způsobem, než jen pro zlepšení zraku.

Diskuse k článku (4)


Další fitness tipy pro skvělou postavu

» Česnek

» Brokolice

Suplementy

Cvičení a trénink

Strava

Copyright © 2009 - 2022 Fitvit.cz - Podmínky užívání - Kontakt